Přejít k hlavnímu obsahu
Zobrazeno 1 - 10 z 29

Zlonín

Obec
golf Zlonín
9. 3. 2021 Obec, jež byla statkem kapituly Pražské, se v první písemné zmínce roku 1367 píše jako Zlonyn, v roce 1369 Zlanyn, roku 1384 Slonyn. Jméno bylo odvozeno z osobního jména Zloňa. V současné době je Zlonín jednou z nejrychleji se rozrůstajících obcí v okolí.

Zlončice

Obec
Občerstvení U prasátek
9. 3. 2021 Jedna z nejstarších obcí okresu Mělník, která se nachází na náhorní terase pravého břehu řeky Vltavy, přibližně 10 kilometrů od severního okraje Prahy. První písemná zpráva o obci je z roku 1052. Rozlohou na 471 hektarech se obec řadí mezi největší obce okresu.

Zdiby

Obec
Zdiby
9. 3. 2021 Obec Zdiby je nejjižnějším místem MAS Nad Prahou, jako jedna z mála obcí má společnou hranici s Prahou, s pražskou městskou částí Dolní Chabry.

Vodochody

Obec
Vodochody
9. 3. 2021 Obec Vodochody se nachází asi patnáct kilometrů severně od centra Prahy.

Větrušice

Obec
Větrušická rokle
9. 3. 2021 Obec je ukryta na východním, pravém břehu Vltavy nad srázem svažujícím se k údolí řeky. Úrodná a teplá oblast severozápadního okolí Prahy člověka přitahovala odedávna.

Veliká Ves

Obec
kostel sv. Vavřince
9. 3. 2021 Uprostřed polí a luk najdeme malou obec s názvem Veliká Ves. Je typem návesní obce se zemědělskými usedlostmi rozmístěnými kolem kostela. Ten tvoří architektonickou dominantu vesnice a spolu se zvonicí je chráněn jako kulturní památka ČR. Nejstarší záznamy o Veliké Vsi jsou ze třetí čtvrtiny 13.

Tišice

Obec
kostel Všech svatých
9. 3. 2021 Obec leží na pravém břehu Labe, asi 10 km od Mělníka. Obec Tišice v dnešní organizační podobě ale vznikla až v roce 1960 sloučením tří historických obcí – Tišic, Chrástu a Kozel. Nejstarší částí jsou, alespoň podle dochovaných zápisů, Kozly. První písemná zmínka o nich je už z r. 1052.

Sedlec

Obec
RC letiště Sedlec
9. 3. 2021 Malá vesnice ležící na rozvodí Labe a Vltavy, ve výšce 266 m nad mořem. Historicky vznikla, chráněná proti větrům, v malém údolí pod vrchem Beckov. Výhodná poloha, dostatek vody, stavebního materiálu a úrodné půdy lákaly k osídlení již v období neolitu.

Předboj

Obec
Předboj
9. 3. 2021 Obec se nachází v zemědělské krajině severně od Prahy. Původní název obce byl Přeboj, což znamenalo ve staročeštině loupež. Obec patří k nejstarším obcím ve středních Čechách.

Panenské Břežany

Obec
Horní zámek
8. 3. 2021 Obec se nachází asi 7 km severně od hranice hlavního města. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1233. Tehdy ves Břežany, později Panenské Břežany, byla v majetku kláštera benediktinek u Sv. Jiří na Pražském hradě, stejně jako několik okolních vesnic. Odtud přívlastek „Panenské“.