REGION

 • Bašť

  Bašť

  Obec Bašť (někteří lidé místní i z okolí nazývají dlouze Bášť), se nachází asi patnáct kilometrů severně od centra Prahy. Žije zde přibližně 2 800 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1088.

  Číst dál… • Bořanovice

  Bořanovice

  Obec Bořanovice se skládá ze dvou částí – Bořanovic a starších Pakoměřic. Obce splynuly v jeden celek. Obec se rozkládá asi dvanáct kilometrů severně od centra Prahy. Okolní terén je plochý, velmi mírně zvlněný.

  Číst dál… • Čakovičky

  Čakovičky

  Obec leží v nadmořské výšce 176 metrů, 14 kilometrů jižně od Mělníka. Žije zde 737 obyvatel. První písemná zpráva pochází již z roku 1266. Původní historická část obce má běžný vesnický charakter. Budování zemědělských usedlostí se datuje kolem roku 1617.

  Číst dál… • Chlumín

  Chlumín

  Obec se nachází asi devět kilometrů jižně od Mělníka a šest kilometrů severozápadně od města Neratovice. Žije zde 494 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1336. Obec leží v úrodné polabské nížině v rovinaté bezlesé krajině labsko-vltavského meziříčí. Obcí protéká potok Černávka.

  Číst dál… • Hovorčovice

  Hovorčovice

  Obec Hovorčovice, dříve také Hovorčeves (něm. Hovortzovitz) se nachází při hranicích hlavního města Prahy. Žije zde přibližně 2 500 obyvatel. Obec leží v rovinaté, mírně zvlněné krajině, obklopená zemědělskou půdou.

  Číst dál… • Husinec

  Husinec

  Obec se nachází v meandru Vltavy na jejím pravém břehu asi dvanáct kilometrů severně od Prahy. Ze tří stran je obec obtékána Vltavou. První písemná zmínka o vsi Husinec se nachází v listinném falsu datovaném zhruba do roku 1227.V roce 1233 se obec nazývá Gusinech, okolo roku 1403 již Hussinec.

  Číst dál… • Klecany

  Klecany

  Město Klecany leží přibližně 5km od severního okraje Prahy na pravém břehu Vltavy, v nadmořské výšce asi 180 – 280m. Centrální část města se nachází na skále nad Vltavou, zástavba se ale přelévá až k vltavskému břehu, stejně tak jako k okolním obcím a rozsáhlým chatovým oblastem.

  Číst dál… • Klíčany

  Klíčany

  Obec Klíčany se nachází asi 10km od severního okraje Prahy, v typické zemědělské krajině. Katastrem obce prochází dálnice D8. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1380. Obec má přibližně 350 obyvatel.

  Číst dál… • Kojetice

  Kojetice

  Obec Kojetice se nachází v těsné blízkosti Neratovic. Spojení s Neratovicemi a Prahou je zajištěno i železnicí, doprava na ní v úseku Praha – Neratovice byla zahájena roku 1871.

  Číst dál… • Kostelec nad Labem

  Kostelec nad Labem

  Město leží 7 km severozápadně od Brandýsa n/L na levém břehu řeky Labe. Historické jádro města je od roku 2003 památkovou zónou. Historické centrum obtéká ze severu Labe a z jihu, západu a východu Mlýnský potok. Žije zde přibližně 4200 obyvatel.

  Číst dál…Scroll to top