-
Socha sv. Jana Nepomuckého Panenské Břežany
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1724 stojí na hranolovém podstavci s nápisem umístěným v ploše vyrytého zrcadla. Světec ztvárněn v méně tradičním pojetí s třemi hlavičkami andílků u nohou a stojícím andělem podpírajícím krucifix.
-
Socha svatého Václava Větrušice
Barokní socha sv. Václava z první třetiny 18. století stojí na hranolovém podstavci z roku 1898. V obci umístěna druhotně, původně stála v Praze na některém domě na Uhelném trhu, zbouraném při asanaci.
-
Tvrz Kostelec nad Labem
Jádrem areálu malého venkovského panského sídla je patrová budova bývalé tvrze obdélného půdorysu se zaobleným nárožím a opěráky v západním průčelí, krytá valbovou střechou. Areál uzavírá zděná brána s brankou. Stavební podstata tvrze je ze 16. st., mladší úpravy.
-
Tvrz Odolena Voda
Architektonicky i urbanisticky pozoruhodná v jádru renesanční stavba s mladšími úpravami. Z navazujícího dvora zůstala dochována pouze hospodářská budova, přiléhající k severnímu křídlu zámku. Tvrz pravděpodobně založil Jan Sekerka v polovině 16. století.
-
Tvrziště Bašť
Novodobou zástavbou porušené terénní pozůstatky tvrziště (sídla drobné venkovské šlechty) ze 13.–15. století. Tvrziště se nachází ve střední části obce Bašť – Baštěk. Relativně nejlépe se dochoval centrální pahorek.
-
Tvrziště Předboj
Předbojská tvrz je dnes již zaniklé opevnění. Tvrziště je chráněno jako kulturní památka České republiky. Tvrz postavená na břehu rybníka vznikla pravděpodobně ve 14. století.
-
Větrušické rokle (národní přírodní rezervace)
Národní přírodní rezervace Větrušické rokle zahrnuje slunné skalnaté stráně vltavského údolí s četnými sutěmi a mělkými půdami. V souvislosti s podložím se zde vyvinula společenstva vápnomilná ale i na minerálně chudých břidlicích a buližnících.
-
Za pírkem klecanského sokola – Klecany (naučná stezka)
U 28 zastávek je popsán příběh daného místa a zajímavost inspirovaná atraktivitou. Celou stezku tvoří cca 6,5 km dlouhý okruh. Trasu vám pomohou držet navigační tabule a pomocné mapy průběžně na trase rozmístěné.
-
Zámecký park Měšice
Zámecký park Měšice o rozloze 15,24 ha se nachází jižně za zámeckou budovou. Park byl založen kolem roku 1770, a to nejprve jako pravidelná francouzská zahrada před průčelím zámku a současně upraven větší areál přírodně krajinářským stylem. Na začátku 19.
-
Zámek a kostel Narození P. Marie Bořanovice
Areál venkovského zámku s hospodářským dvorem, kostelem a farou. Zámek je výsledkem stavebního vývoje od středověké tvrze přes renesanční, barokní a klasicistní úpravy až po současný stav. Kostel je v jádru gotický ze 14.